در مقاله قبل به معرفی و شرح پنج تمرین برای حفظ آرامش پرداختیم و اطلاعاتی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه دادیم تا بتوانید به وسیله آن به حفظ آرامش پرداخته و پله های ترقی را یکی یکی طی کنید تا به موفقیت برسید . تقویت حافظه در کودکان دبستانی یکی از بزرگترین دغدغه هایی است که با شروع سال تحصیلی جدید ، ذهن هر پدر و مادری را مشغول به خود می کند . به دلیل دور بودن کودکان در سه ماه تعطیلی تابستان از درس و مدرسه ، اکثر مطالبی که در گذشته مطالعه کرده و یاد گرفته اند ، از یادشان می ‌رود و باید مجددا آنها را فرا گیرند .

راه‌ های زیادی در این زمینه پیش روی شماست تا بتوانید حافظه کودکان خود را تقویت کنید . ما در این مقاله قصد داریم تعدادی از این راه‌ ها و روش‌ ها را که سبب تقویت حافظه در کودکان دبستانی می‌ شود را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم . قبل از هر چیز لازم به ذکر است که اجرای این نوع کار نیازمند به وجود آوردن یک فضای سالم و پر نشاط از سوی شما برای کودکان است . یادگیری کودک شما با افزایش اعتماد وی به شما افزایش خواهد یافت . با ما همراه باشید تا نگاهى به این موارد بیندازیم .

حافظه

چند راه تقویت حافظه در کودکان دبستانی :

تقسیم بندی مطالب به بخش های کوچکتر :

با تقسیم بندی اعداد ، حروف و کلمات به بخش ها و قسمت های کوتاه تر ، یادگیری آنها آسان تر خواهد شد . شاید به خط تیره های موجود میان شماره کارت های بانکی توجه کرده باشید … علت این امر هم این است ! به خاطر سپردن اعداد تقسیم بندی شده راحت تر از حفظ کردن یک صف طولانی از اعداد است . شما می توانید مطالب را بخش بندی کنید و آن‌ ها را در حجم کمتر در اختیار کودکان قرار دهید . این عمل به ظاهر ساده ،  تاثیر بسزایی در تقویت حافظه کودکان دبستانی دارد .

آموزش مطالعه فعال برای تقویت حافظه :

برای کمک به حافظه و یادگیری کودکان ، از آن ها درخواست کنید که در حین مطالعه مطالب درسی ، بخش های مهم را برای خودشان مشخص کنند و در صورت تمایل به خلاصه ‌نویسی این بخش ها بپردازند . اگرچه حجم مطالب در این مقطع معمولا پایین است اما شکل‌ گیری این عادت در ذهن کودکان سبب می ‌شود تا آنها در آینده بتوانند بهتر مطالب درسی شان را مدیریت کرده و ذهنی با نظم و ترتیب برای مطالعه شان شکل دهند .

تدریس و آموزش توسط کودک :

پس از یادگیری مطالب جدید توسط کودکان ، از آن ها بخواهید تا مطالب را به شما آموزش دهد . این کار دو فایده بزرگ دارد . اول اینکه ، کودک می‌ تواند مطالب جدید را به زبان خودش بیان کند و آنها را از این طریق بهتر یاد بگیرد . دومین فایده آن نیز این است که خواهید فهمید که چه بخش هایی از مطالب درسی را به خوبی یاد نگرفته و در یادگیری آن ها نیاز به تلاش و زمان بیشتری دارد . این شیوه علاوه بر تقویت حافظه کودک سبب می‌ شود که مطالب در ذهنش تصویب شده و اشکالاتش نیز برطرف شود .

تقویت حافظه

جذاب کردن یادگیری برای تقویت حافظه :

سعی کنید برای آموزش بهتر به کودکان ، از شیوه های جذاب استفاده کنید تا امر یادگیری خسته کننده و کسل کننده نشود . انجام کارهایی مثل بازی و ریاضی ، آزمایش کردن ، بازی های فکری ، استفاده از ابزار عملی و … از این موارد هستند . صرفا خواندن مطالب از روی کتاب جذابیتی برای کودکان نخواهد داشت .

استفاده از مهارت های تصویر سازی :

یکی از روش های تقویت حافظه تصویرسازی است که تاثیر مستقیم در این زمینه دارد . از کودکان بخواهید تصویر مطالبی را که مطالعه کرده ‌اند را در ذهن خود ترسیم کنند . بعد از تمام شدن مطالعه از او بخواهید که چشمان خود را ببندد و با دقت هرچه مطالعه کرده را با جزئیات در ذهن خود به یاد بیاورد و نقاشی کند . حتی می‌ تواند آن را روی کاغذ برای تان نقاشی کند . علاوه بر این هوش تصویری در کودکان به شدت قدرتمند است که همین امر سبب عملکرد صحیح ذهن می شود و در یادگیری او تاثیر بسیاری دارد .

حافظه

سخن پایانی :

سال‌ های اولیه زندگی به خصوص دوران اولیه شروع یادگیری مثل دبستان نقش حیاتی در زندگی افراد دارد . مطالبی که در دوران ابتدایی فرا گرفته می ‌شود تا آخر عمر در کنار تان باقی خواهد ماند به همین دلیل تقویت حافظه در این زمان از اهمیت بالایی برخوردار است . علاوه بر روشهای ذکر شده ، شیوه های گوناگون بسیاری وجود دارد که می تواند سبب موفقیت دانش آموزان در این زمینه شود . لازم به ذکر است استفاده روزانه کودک از مواد غذایی مغذی مثل مغزها ، ماهی ، میگو و … می تواند حافظه را تقویت کند . خواب کافی ، ورزش ، استفاده صحیح از حواس ، حفظ کردن شعر و قرآن ، شبیه ‌سازی کردن مطالب درسی ، درست کردن کار دستی ، نقاشی کشیدن ، دور بودن از استرس و فشار درسی و … مواردی از این قبیل هستند .

شما مى‌توانید با خرید وب اپلیکیشن ثانى براى مدرسه خود ، تمامى خدمات آموزشى را در بستر آموزش آنلاین براى دانش آموزان فراهم کنید .

تماس با ما