هوش حرکتی یکی از انواع نه‌گانه هوش انسانی است که مانند سایر انواع هوش، هم ناشی از عوامل ژنتیکی است و هم محیطی. ما در مقاله های قبلی درباره راهکارهای افزایش بهره هوشی (IQ) صحبت کرده ایم، حالا در این مقاله می‌خواهیم مهمترین مباحثی که در رابطه با تقویت هوش حرکتی و نحوه برخورد با آن وجود دارد را با شما در میان بگذاریم، پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله می خوانید :

  • هوش جنبشی_حرکتی چیست؟
  • ویژگی های دانش آموزان با هوش حرکتی بالا
  • آموزش مطالب درسی با تکیه بر هوش حرکتی!
  • ضرورت تشخیص و تقویت هوش حرکتی در دانش آموزان
  • مشاغل مناسب برای افراد دارای هوش حرکتی بالا

هوش حرکتی چیست؟

هوش جنبشی_حرکتی چیست؟

افراد دارای هوش جنبشی حرکتی بالا، تسلط زیادی بر روی حرکات بدن خود دارند و از حرکات بدن برای نمایش منظور و احساس خود استفاده می‌کنند. هوش حرکتی شامل توانایی حفظ تعادل، سرعت بالا در انجام فعالیت‌های بدنی و آگاهی کامل از وضعیت بدن است. این هوش با استفاده حرفه ای از دست‌ها و انگشت ها در تولید صنایع دستی هم ارتباط دارد. معمولاً افرادی که هوش حرکتی بالایی دارند به کمک بدن و حس لامسه با محیط اطراف خود ارتباط برقرار می‌کنند. این افراد علاقه دارند که مدام در تحرک باشند و به ندرت برای مدت طولانی یکجا می نشینند.

ویژگی های دانش آموزان باهوش حرکتی بالا

دانش‌آموزانی که هوش حرکتی بالایی دارند، ممکن است ناسازگار، شرور و بی توجه به درس به نظر برسند. این دانش‌آموزان معمولاً جنب و جوش زیادی دارند، دائم به این طرف و آن طرف می روند، مدام در حال تکان خوردن هستند و کلاً حرکات فیزیکی را دوست دارند. معمولا این بچه ها با بچه‌های بیش‌فعال اشتباه گرفته می شوند. یا در مدرسه و کلاس اغلب به خاطر انجام حرکات به ظاهر اضافی سرزنش می شوند. در واقع به این بچه ها و رفتار آنها به عنوان یک نوع هوش نگاه نمی کنند. برای این دانش‌آموزان نشستن یعنی تمرکز نکردن! چون حرکت باعث می‌شود آنها بهتر تمرکز کنند و راحت‌تر یاد بگیرند. این بچه ها دوست دارند همه چیز را خودشان تجربه کنند. برای یادگیری هم ترجیح می‌دهند لمس کنند تا اینکه نگاه کنند یا بشنوند، زیرا از طریق حس لامسه بهتر اطاعات را پردازش می کنند.

آموزش با تکیه بر هوش حرکتی

آموزش مطالب درسی با تکیه بر هوش حرکتی!

در میان دانش‌آموزان بچه‌هایی هستند که از هوش حرکتی بالایی بهره مندند. در این صورت شما می توانید از این نقطه قوت به عنوان تکیه گاهی برای تقویت سایر جنبه های هوشی آنها استفاده کنید. به طور مثال برای آموزش درس علوم می توانید آزمایش های ساده و مرتبط با موضوع درس را در برنامه درسی دانش‌آموزان بگنجانید یا هنگام تدریس از مدل ها و وسایل کمک آموزشی استفاده کنید تا بچه‌ها بتوانند با لمس کردن و کار کردن با وسایل تجربه به دست بیاورند. آموزش ادبیات نیز می‌تواند با اجرای نمایشنامه های کوچک و نقش بازی کردن همراه باشد. درس ریاضی هم می‌تواند فرصتی را برای همراهی دانش آموزان با هوش حرکتی فراهم کند. اگر شما آموزش ریاضی را به کمک ابزارهای آموزشی انجام دهید، به دانش‌آموزان این فرصت را می‌دهید تا از هوش حرکتی و بدنی خود برای درک مفاهیم ریاضی استفاده کنند.

ضرورت تشخیص و تقویت هوش حرکتی در دانش آموزان

والدین و معلمان نقش مهمی در کشف و پرورش هوش حرکتی در دانش‌آموزان دارند. تشخیص و تمایز این هوش از بیش فعالی برای دانش آموزان امری مهم و حیاتی است. چرا که در این صورت می توان با ارائه روش‌های آموزشی مناسب به دانش آموزان مستعد کمک کرد در بسیاری از زمینه‌ها و مشاغل توانمند شوند و آینده ای درخشان برای خود و کشورشان رقم بزنند.
فعالیت هایی مانند آموختن هنرهای تجسمی، انجام فعالیت در طبیعت، ساختن کاردستی، لمس اشیا با چشمان بسته، بازی کردن با توپ و… از جمله فعالیت هایی هستند که می‌توانند به تقویت هوش حرکتی دانش آموزان کمک کنند.
مشاغل مناسب برای افراد با هوش حرکتی بالا

مشاغل مناسب برای افراد دارای هوش حرکتی بالا

افراد دارای هوش حرکتی بالا در انجام حرکات ظریف بدنی و یا حرکت موزون استعداد خاصی دارند. آنها به راحتی بدنشان را کنترل می کنند، با مهارت اشیاء را جابجا می‌کنند و از انجام بازی ها و حرکات فیزیکی لذت می برند. این افراد می‌توانند در رشته های ورزشی مختلف سرآمد شوند. فعالیت هایی مانند تئاتر، بازیگری، جراحی، مکانیکی، معماری و مهارت هایی که با حرکات دست همراه است نیز جزو کارهای هستند که افراد دارای هوش حرکتی را بالا در آنها موفق خواهند بود.

سخن پایانی

دانش آموزان با هوش حرکتی بالا معمولاً سرشار از انرژی و با اعتماد به نفس بالا هستند. در صورتی که محیط کلاس برای آن ها مناسب سازی شده باشد و معلم به طور آگاهانه فرصت انجام فعالیت‌های بدنی محدود و حساب شده را در محیط کلاس فراهم کند، یا تدریس مطالب درسی را با تکیه بر هوش حرکتی پیش ببرد، این بچه ها می توانند با احساس خوب به یادگیری مباحث درسی بپردازند و در آینده بسیار موفق شوند.
شما می‌توانید با خرید وب اپلیکیشن ثانی برای مدرسه خود، تمامی خدمات آموزشی را در بستر آنلاین برای دانش‌آموزان فراهم کنید.