در مقاله قبل پنج عامل موفقیت در تحصیل را بررسی کردیم و مطالبی را در این زمینه به شما عزیزان ارائه دادیم . در این مقاله قصد داریم به معرفی و بررسی ۵ تمرین تنفس برای حفظ آرامش بپردازیم . همانطور که در مقاله قبل بررسی کردیم داشتن آرامش نقش بسیار مهمی در رسیدن به موفقیت و طی کردن پله های ترقی دارد . کارشناسان حوزه تنفس ، برای افزایش هوشیاری و آگاهی تمریناتی را در این زمینه توصیه می ‌کنند . لازم به ذکر است تمرینات تنفسی که در مورد آن صحبت می ‌کنیم ، به آن سادگی که به نظر می رسد نیست و نیاز به تمرین دارد تا بتواند آرامش را در شما و روح تان تثبیت کند .

حیات ما با فرآیند تنفسی همراه است ‌. تنفسی که تامین کننده اکسیژن مورد نیاز بدن و دفع کننده دی اکسید کربن است . در واقع می ‌توان گفت تنفس صحیح از سر فصل ها و اصول تمرینات آرامش ذهن ، یوگا و مدیتیشن است . تنفس کنترل شده باعث عملکرد بهتر ذهن و بدن می ‌شود ، فشار خون را پایین می‌ آورد و با ایجاد آرامش ، استرس را کاهش می دهد . ما در این مقاله قصد داریم در خصوص پنج تمرین تنفس برای حفظ آرامش اطلاعاتی را به شما عزیزان و همراهان همیشگی ثانی ارائه دهیم . همراه ما باشید .

تمرین تنفس

معرفی پنج تمرین تنفس برای حفظ آرامش :

 تنفس یکسان :

برای سالم ماندن و حفظ آرامش باید در بدن تعادل ایجاد شود . یکی از تمرین ‌ها ، تمرین تنفس یکسان است که در آن مدت زمان دم و بازدم با هم برابر بوده و هر کدام تا ۴ شماره طول می ‌کشد . این تنفس که از طریق بینی انجام می ‌شود اصطکاکی طبیعی در برابر جریان هوا ایجاد می ‌کند . بهترین زمان برای انجام این تمرین پیش از خواب است و سبب می ‌شود تا از  افکار آشفته یا هر آنچه باعث پریشانی شما میشود رها شوید .

تمرین تنفس شکمی  :

برای انجام این تمرین لازم است که یک دست روی قفسه سینه و دست دیگر را بر روی شکم خود بگذارید و سپس از طریق بینی نفس عمیق بکشید . سعی کنید شش ها کاملا به وسیله هوا منبسط شود . بهترین زمان برای انجام این تمرین قبل از امتحان یا هر رویداد استرس زا می باشد  .

تنفس

تنفس متناوب  :

این تمرین تنفس یکی از بهترین ها خواهد بود زیرا باعث آرامش و تعادل و یکپارچگی در عملکرد نیمکره راست و چپ مغز می شود . برای انجام این تمرین شست دست راست را روی سوراخ راست بینی قرار دهید سپس یک دم عمیق از طریق سوراخ چپ بینی انجام دهید . حال دم را به همین ترتیب از طریق سوراخ سمت راست انجام دهید و این کار را چند بار تکرار کنید . بهترین زمان برای انجام این تمرین در لحظات بحرانی یا هر زمان دیگری است که نیاز به تمرکز و انرژی دارید  .

تمرین تنفس جمجمه ی درخشان :

در این تمرین ، دم را باید آهسته و طولانی و بازدم را سریع و قوی انجام دهید . هنگامی که به انقباض شکم عادت کردید ، سرعت هر دم و بازدم را به یک تا دو ثانیه برسانید و تا ۱۰ تنفس این تمرین موثر را ادامه دهید . بهترین زمان برای انجام این تمرین پس از بیدار شدن است زیرا مثل یک فنجان قهوه عمل کرده و به دلیل انقباضی که در شکم ایجاد می کند ،  بدن را گرم و سپس انرژی راکد را به جنب و جوش در می آورد  .

آرامش

 آرام سازی پیش رونده     :

برای از بین بردن تنش در کل بدن و ایجاد آرامش ، چشم ها را ببندید و بر روی ایجاد انقباض و آرامش در هر عضله به مدت چند ثانیه تمرکز کنید . عضلات را منقبض کرده و سپس رها کنید و این تمرین را برای عضلات مختلف بدن انجام دهید . در هر قسمت ، تنفس باید عمیق و آرام باشد . بهترین زمان برای انجام این تمرین در خانه است اما نباید به خودتان فشار ایجاد کنید که سبب سرگیجه شود . اگر به هنگام نگه داشتن تنفس دچار مشکل می شوید ، نفس خود را فقط چند ثانیه حبس کنید .

 سخن پایانی :

ما در این مقاله سعی کردیم چند تمرین تنفسی که به حفظ آرامش کمک می‌ کند را مورد بررسی قرار دهیم . در شرایط عادی ، ما با نفس کشیدن اکسیژن را جذب می‌ کنیم و دی اکسید کربن را از طریق ریه های مان به بیرون می دهیم اما در شرایط خاص که دچار استرس ، اضطراب و ناراحتی می شویم تغییراتی در شیوه تنفس ما شکل می گیرد . در این شرایط به جای تنفس عمیق ، ما بیش از حد نفس کشیدن را شروع می‌ کنیم و نفس های مان کوتاه می ‌شود که این شرایط مانع از ایجاد آرامش می شود . با انجام این تمرین در طولانی مدت می توانید به خودتان مسلط شوید و آرامش تان را حفظ کنید . انجام روزانه چند مورد از این تمرین های تنفسی را فراموش نکنید .

شما مى‌توانید با خرید وب اپلیکیشن ثانى براى مدرسه خود ، تمامى خدمات آموزشى را در بستر آموزش آنلاین براى دانش آموزان فراهم کنید .

تماس با ما