در مقاله های قبلی درباره انواع شیوه های یادگیری سریع و عوامل موفقیت در تحصیل به طور مفصل صحبت کردیم. حالا در مقاله می خواهیم به مبحث هیجان انگیز “جهش تحصیلی” بپردازیم. جهشی خواندن پایه های تحصیلی یکی از مهمترین چالش های والدین و دانش آموزان است که برخی با آن موافق اند و برخی مخالف! تصمیم اینکه دانش آموز جهشی درس بخواند یا نه به شرایط و عوامل مختلفی بستگی دارد. دانش آموزانی هستند که می توانند جهشی درس بخوانند بدون آنکه دچار افت تحصیلی شوند. تعدادی هم هستند که جهشی درس خواندن به نفع آنها نیست و با این کار به نتایج خوبی نمی رسند! جهشی خواندن یا نخواندن؟ مسئله این است!

جهشی خوان ها چه ویژگی هایی باید داشته باشند؟

دانش آموزانی که می خواهند پایه های تحصیلی را به صورت جهشی بگذرانند باید دارای یک سری ویژگی ها باشند:

داشتن استعداد

 صرفاً داشتن نمرات بالا یا خوش حافظه بودن به معنای با استعداد بودن نیست. ممکن است برخی از دانش آموزان نمرات خوبی در امتحانات به دست بیاورند اما برای رسیدن به این نتیجه مجبور باشند وقت زیادی را به درس خواندن اختصاص دهند. بنابراین گذراندن دروس یک سال تحصیلی در مدت کوتاه تابستان برای این دانش آموزان بسیار دشوار خواهد بود. برخی دیگر از دانش آموزان هم هستند که حافظه قوی دارند و مطالب را سریع یاد می گیرند اما زود خسته میشوند و روحیه لازم برای یادگیری مطالب به صورت فشرده را ندارند. با این اوصاف دانش‌آموزانی که بتوانند مطالب درسی را در مدت کوتاه و با کیفیت خوب یاد بگیرند در گذراندن پایه‌های تحصیلی به صورت جهشی موفق تر خواهند بود.
ویژگی های جهشی خوان ها

داشتن علاقه

یک ویژگی دیگر داشتن علاقه است. ممکن است یک دانش آموز با استعداد باشد، اما خودش دوست نداشته باشد که جهشی درس بخواند. یا برای تعطیلات تابستانی خود برنامه‌ریزی دیگری داشته باشد. در این صورت والدین نباید فرزندان شان را تحت فشار بگذارند یا با دادن وعده هایی مانند جایزه و… آنها را نسبت به جهشی خواندن تحریک کنند.

سطح فکری

 ویژگی مهم دیگر سطح فکری است. دانش‌آموزی که یک یا چند سال را به صورت جهشی درس بخواند با افراد بزرگتر از خودش هم کلاسی می‌شود و در پایان هم زودتر وارد دانشگاه و جامعه می‌شود. بنابراین کسانی که می‌خواهند جهشی درس بخوانند باید از لحاظ فکری و برخورد اجتماعی در سطح بالاتری قرار داشته باشند. علاوه بر این دانش آموزی که هدف پیشرفت علمی باشد و ‌بخواهد به سطوح بالای تحصیلی و علمی دست پیدا کند، خوب است جهشی درس بخواند تا در طول سال با درس کتاب سر و کار داشته باشد. اما اگر دانش آموزی به امور هنری و فنی علاقه دارد، بهتر است درسش را مطابق روال معمولی پیش ببرد تا برای انجام فعالیت‌های مورد علاقه‌اش وقت بیشتری داشته باشد.
مزایا و معایب جهش تحصیلی

موافقان و مخالفان جهش تحصیلی

مورد یک : عده ای معتقدند دانش‌آموزانی که یک یا چند سال تحصیلی را به صورت جهشی می‌گذرانند، اغلب روحیه خاصی دارند و خود را بالاتر از دیگران می بینند. در حقیقت ممکن است این دانش‌آموزان دچار تکبر شوند و این موضوع در ارتباطات اجتماعی آنها مشکل ایجاد خواهد کرد. به همین خاطر لازم است والدین و مسئولین آموزشی تواضع و فروتنی را به این دانش آموزان یادآور شوند و از کمک‌ها و مشاوره‌های لازم در این زمینه دریغ نکنند.

مورد دو : یکی دیگر از مسائلی که در بحث جهش تحصیلی مطرح است، سازگاری های عاطفی و اجتماعی دانش آموزان جهش کرده است. این دانش آموزان یک یا چند سال کوچکتر از همکلاسی های خود هستند بنابراین ممکن است از لحاظ سازگاری های عاطفی یا اجتماعی دچار مشکل شوند. اعتماد به نفسشان را از دست بدهند، افت تحصیلی داشته باشند یا انگیزه های تحصیلی در آن ها کمرنگ شود. بنابراین این دانش‌آموزان باید از لحاظ روانی آمادگی لازم را داشته باشند تا بتوانند در این مسیر موفق شوند.

مورد سه : در کنار مواردی که گفته شد، موافقان جهش تحصیلی نیز استدلال‌های محکمی دارند که دانستن آن ها خالی از لطف نیست. برخی معتقدند که دانش آموزانی که توانایی‌های ویژه‌ای دارند نباید فرصت جهش تحصیلی را از دست بدهند. آنها می‌گویند این منطقی نیست که دانش آموزان تیزهوش را به علت اینکه سن تقویمی آنها کمتر است یا ممکن است با همکلاسی های بزرگتر از خود دچار مشکل شوند از رشد و پیشرفت باز داریم. زیرا در این صورت ممکن است دانش آموزان تیزهوش طی گذراندن روند عادی تحصیلی دچار بی‌انگیزگی شوند و استعدادهایشان به هدر برود.

ویژگی های دانش آموزان جهشی خوان

قدم به قدم تا جهش تحصیلی

همانطور که گفتیم، تنها کسب نمرات خوب برای جهشی خواندن پایه های تحصیلی کافی نیست و لازم است که دانش آموز از ویژگی‌ها و شایستگی های لازم برای این کار نیز برخوردار باشد. اگر دانش‌آموزی با در نظر گرفتن همه جوانب تصمیم گرفت جهشی درس بخواند، باید درخواست خود را به اداره آموزش و پرورش استثنایی بفرستد. در آنجا از این گروه از دانش‌آموزان آزمون گرفته می‌شود تا سطح استعداد تحصیلی آنها سنجیده شود. سپس دانش آموزی که آزمون ها و تست های هوش را با موفقیت بگذراند باید در طول سه ماه تابستان کتاب های درسی یک سال تحصیلی را بخواند و بعد از آن در امتحانات شهریورماه شرکت کند. در صورت قبول شدن در امتحانات، دانش آموز می تواند از ابتدای مهرماه در کلاس یک پایه بالاتر حاضر شود.

سخن پایانی

 در نهایت باید گفت نمی‌توان برای همه دانش آموزان یک نسخه کلی پیچید و آنها را به جهشی خواندن تشویق کرد یا از آن بازداشت. انتخاب این روش تحصیلی به توانایی‌های ذهنی، اخلاقی و اجتماعی دانش آموز بستگی دارد. بنابراین بهتر است با در نظر گرفتن شرایط دانش‌آموز و مراجعه به مشاور در این رابطه تصمیم درستی گرفت.
شما می‌توانید با خرید وب اپلیکیشن ثانی برای مدرسه خود، تمامی خدمات آموزشی را در بستر آنلاین برای دانش‌آموزان فراهم کنید.